kvantum.ee | Eckhart Tolle ja Oprah – Intervjuu Nüüd ja praegu | 28:30
15705
post-template-default,single,single-post,postid-15705,single-format-standard,theme-bridge,woocommerce-no-js,mega-menu-top-navigation,mega-menu-mobile-navigation,mega-menu-popup-navigation,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,columns-3,qode-theme-ver-17.0,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.0.5,vc_responsive

Eckhart Tolle ja Oprah – Intervjuu Nüüd ja praegu | 28:30

video
play-rounded-fill

Selles videos:

  • Ego on põhimõtteliselt enese samastumine omaenda mõtlemisega.
  • Inimeses on mõistuse poolt loodud olemus, mis koosneb täielikult mälestustest, eelnevatest seisunditest ja vaimsetest ettekujutustest. Inimesed tuletavad mõttes, kes nad on sellelt mõistusega loodud olemuselt nii, et see on meele pilt sellest, kes ma olen.
  • Minevikku koged sa mälestustena. Mälestused omakorda on mõtted sinu peas. Iseenesest, sellest pole midagi halba aga kui sa identifitseerid ennast kõigi nende mõtetega peas. Siis oled sa täielikult lõksus oma minevikus. Sa ei tunnegi enam muud oma elus. Tuleb endalt küsida, kas ma olen, midagi enamat kui enda isiklik minevik.

 

Intervjuu Nüüd ja praegu – Oprah ja Eckhart Tolle
Interview with Oprah – The Power of Now
Tõlge videost:

 

Tere tulemast Hinge seeriasse

O: Tere tulemast tagasi minu Hinge seeriasse. Olen taas põnevil, sest saan rääkida Eckhart Tollega. Eelmisel nädalal rääkisime temaga “Siin ja praegu jõust”. Ta on tuntud vaimne liider. Arvan, et ta on 21. sajandi prohvet, kes usub, et oleme siin, et võimaldada  universumi jumalikul jõul meis areneda.

Sellega alustab ta oma raamatus “Siin ja praegu” ja ta on ka menuraamatu autor. Kui sul seda juba ei ole, siis see on üks raamatuid, mis peaks olema osa oma isiklikust raamatukogust igaveseks. Ma ei saa isegi öelda, kui palju koopiaid olen ostnud. Kui tuleksite praegu minu juurde ööseks. Siis igas magamistoas, pole oluline millisesse te läheks. Leiaksite te koopia sellest raamatust. Mõnikord isegi kaks või kolm, sest lahkudes tahetakse neid kaasa võtta.

“Siin ja praegu” on juhend hingerahu leidmiseks ja ta on tagasi, et arutada oma viimast väljaannet “Uue maa ärkamine: elu eesmärk”. Pealkirja inspiratsioon, tuli piibli ettekuulutusest,  nii vanast kui uuest testamendist. Kus räägitakse vana maailma kokkuvarisemisest ja tõuseb uus taevast ja uus maa, neile kes on piibli lugejad. “Siin ja praegu” on üks kõige põhjalikum ja valgustavam raamat, mida olen lugenud.

Miks tuli tunne, et on vaja kirjutada sellele järg? Peale seda raamatut ei oleks vaja enam sõnakestki öelda.

E: Tõsi, aga aastatega peale raamatu ilmumist on õpetused arenenud. Reisisin ja esinesin üle maailma. Seda tehes avastasin mõningaid uusi lähenemisviise samade põhitõdede kohta. See ei ole teistsugune tõde. See keskendub samadele põhitõdedele aga uue vaatenurga alt. Ja tundsin, et seal oli veel midagi öelda sellest, mis blokeerib ärkavat uut teadvust enamusel inimestest.

Nii et raamatus on üsna palju uut sellest, mis blokeerib ärganud teadvust. Teadvus, mis tahab nüüd ärgata. Üks viis kuidas seda kirjeldada on nii nagu ma teen seda raamatus.

See on inimese ego.

O: See on minu lemmik asi, millest rääkida. Sina ütled, et ego on loodud haihtuma. Kuidas nii?

E: Kõigepealt peame aru saama, mis see ego üldse on. Vahepeal seda sõna kasutades mõeldakse erinevaid asju. Mõeldakse, et sa oled arrogantne vms. See on palju laiem kui see, et oled isekas, ülbe või arvad, et oled teistest parem. See on väike osa egost. Ego on põhimõtteliselt enese samastumine omaenda mõtlemisega.

Kokkuvõtvalt ütleksin, et ego algust tegelikult kirjeldatakse Vana testamendi alguses, kus on kuulus lugu õunast, mida teavad ka kõik, kes piiblit pole lugenud. Seal öeldakse, et nad sõid viljast, mis kasvab hea ja kurja tarkuse puul. See on hetk, kui nad kaotasid, õiguse olla nii öelda paradiisis.

Minu jaoks tähedab see, mõtlemise ja asjade eristamise võime algust. See on hea, see on halb. Teha selliseid arvamusi ja hinnanguid. See on põhimõtteliselt võime mõelda. See on mütoloogiline kirjeldus, mis juhtus inimkonnaga ja alguses ei olnud mõtlemise võime täielikult halb. Nad kaotasid midagi, nad kaotasid sügavama seotuse. Aga ma ei arva, et sügavam seotus olemusega kadus koheselt. Nagu seda kirjeldati piiblis. Usun, et see võttis pika-pika aja üha enam mõtlemist kuni inimesed jõudsid punkti, kus nad said täielikult aru, kes nad on ja seda tänu mõtlemisele. Inimese elus näeb see välja järgnevalt.

Võib öelda, et inimeses on mõistuse poolt loodud olemus, mis koosneb täielikult mälestustest, eelnevatest seisunditest ja vaimsetest ettekujutustest. Ning see olemus, mis koosneb mõtlemisest. Inimesed tuletavad mõttes, kes nad on sellelt mõistusega loodud olemuselt nii, et see on meele pilt sellest, kes ma olen.

Inimesed on jaganud ennast kaheks. Arvavad, et on olemas mina ja mina ise. Mina ja minu lugu. Ego on minu lugu, millega inimesed ennast identifitseerivad

O: Ütled oma raamatus, et ego ei ole muud kui samastumine kujutlusega, mis üldiselt tähendab mõtte kujutlusega.

E: Jah, seda ego ongi.

O: Ütled ka, et kurjusel, millel on suhteline reaalsus. See on ka kurjuse kirjeldus. Täielik samastumine kujutlusega. Füüsilise, mõtte ja tundelise kujutlusega.

E: Täpselt.

O: Selle tulemusena ilmneb teadmatus, minu seotusest terviku ja Allikaga. Selle unustamine on algus pattudele, kannatustele või pettekujutlustele. Seda kuuldes mõtlesin, et sul on õigus. Iga kurja teo kohta, millest oleme kuulnud või mõeldes inimestele, kes teevad halbu asju. Kõik on sellepärast, et neil puudub ühendus arusaamast, et mina olengi see inimene, et ma üritan teha halba. Ma olen see, mille üle ma kade olen.

E: See tähendab, et sa ei taju enam elu teistes inimestes. Seega oled muutnud ennast tundetuks. Seda saad teha ainult siis, kui oled seda teinud juba endale. Sest elades läbi vaimse mõistmise, kes sa oled, siis eemaldud sa sügavamast arusaamast sellest, kes oled peale mõtlemise. Seejärel tekib omaenda loodud identiteet. Ma olen see ja see. Ja siis kui oled lõksus omaenda loodud identiteedis. Mis põhineb mõtlemise ja selle poolt loodud pildist, mineviku põhjal. Seejärel teed sama ka teistele. Alati algab see teiste inimeste hinnangust. Seejärel arvadki, et hinnang on tõene. Lahterdades kõiki inimesi. Nii algabki enese eemaldumine sellest, milline inimene tegelikult ollakse.

O: Vestleme siin Eckhart Tollega, kes on raamatu “Siin ja praegu” ja “Uus maa” autor.

Seega kui sa ei ole osa oma loost, mida enamus inimesi arvavad, et nad on. Elame maailmas, kus inimesed usuvad, et ma olen oma lugu. Sündinud siia perre, see on koht, kus ma kasvasin ülesse ja need on asjad, mis minuga juhtusid ja mida ma tegin. Kui sa ei ole oma lugu, kes sa siis oled?

E: See on väga hea küsimus, sest te ei saa eitada muidugi, et need asjad on olemas, oma mälestused minevikust, kannatused, mida oled läbi elanud või isegi teistele põhjustanud.

O: Mitte ainult kannatused, minu pere suhted, inimesed, keda armastan.

E: Jah, sul on nn minevik, suhted, kõik see on hea, see ei ole problemaatiline. Juhul kui sa ei kaota ennast täielikult sellesse dimensiooni. Kui sul puudub peale mõtlemise sügavam juurdepääs oma olemusele. Kõik see põhineb mälestustel. Sinu minevik, see kuidas sa seda läbi elad. Minevikku koged sa mälestustena. Mälestused omakorda on mõtted sinu peas. Iseenesest, sellest pole midagi halba aga kui sa identifitseerid ennast kõigi nende mõtetega peas. Siis oled sa täielikult lõksus oma minevikus. Sa ei tunnegi enam muud oma elus. Tuleb endalt küsida, kas ma olen, midagi enamat kui enda isiklik minevik.

O: Raamatus räägid kuidas reklaamijad panevad meid uskuma silte ja meie tänapäeva ühiskonnas eriti eksklusiivseid silte. Mida eksklusiivsem silt seda rohkem me sellega ennast identifitseerime.

E: Jah. Sest ego tahab olla eriline. Ühel või teisel moel tahab iga ego olla eriline. Kui ego ei saa olla eriline, teistest parem olles, siis oleks ego ka üsna rahul olla eriliselt õnnetu. Näiteks mõned inimesed räägivad omavahel, et:

-Mul on peavalu

-Sul on peavalu?

-Mul on pea juba nädalaid valutanud.

Seega inimesed võistlevad sellega, kelle elu viletsam on, kas sinul või minul. See on ego jaoks sama, mis öelda, et ma olen sinust parem. Sest ego tahab alati olla eriline. Nii  kui tunnete endas, et alateadvusel on vaja olla eriline, siis olete juba peaaegu vabad. Sest need on vanad ego mustrid. Erilisus on üks ego mustritest.

Teine ​​ego muster on vajadus, et sul oleks alati õigus.

Järgmiseks ego mustriks on see, et talle meeldib olla konfliktis teistega. See toimub muidugi alateadlikult, sest ego määratleb end läbi piiri, mille ta endale seadnud on. See olen mina ja see on teine. See on oluline, sest ego peab endale rõhutama erinevusi teistest inimesest. See toimub isiklikul tasandil, kui inimesed kahtlustavad teiste inimeste motiive jne. Tekib vastaste vajadus, mis on egole sisse ehitatud. Ego vajab vaenlasi, sest ta määratleb ennast teistest erinedes.

Seda teevad ka erinevad rahvad ja usud. Usklikud, kes samastuvad ennast ühe kindla usuga. Enamuste jaoks on usk ainult mõtte mudel, mitte sügavam olemus. Paljude jaoks on religioon aga ideoloogia, millega nad ennast identifitseerivad. Nemad vajavad neid teisi, neid mitte uskujaid, sest võrreldes ennast teistega, identifitseerivad nad ennast palju tugevamalt.

O:  Seega nad vajavad teisi, et tunda ennast paremini. Sa tegid seda seletades väga head tööd, sest ütlesid, et see kõik algab lapsena. Kui lapsel on mänguasi ja see võetakse tema käest ära, siis laps ütleb: „ei see on minu oma.“

E: Täpselt. See on asjadega omandamise algus.

O: Siis juhtub see, et me kõik kasvame suureks ja me lihtsalt saame suuremad mänguasjad, erinevad mänguasjad.

E: Täpselt. Ego identifitseerib ennast alati mingi asjaga. See võib olla füüsiline asi nagu maja, auto vms. Seega sa identifitseerid ennast selle kindla asjaga ja kui keegi näiteks kritiseerib seda asja. Siis sa muutudki äärmiselt kaitsvaks või agressiivseks, sest sa tunned, et sinu enda isiksus on ohustatud. Lisaks sellele on veel teisi identifitseerimise näiteid nagu minu arvamused ja mõtted. Meil on väga tugev samastumine oma mõttemaailmaga.

O: Ja see, et mul on õigus.

E: See muidugi viitab jälle sellele, et teisel on vale arusaam. Et mina saaksin jätkata õigena olemisega.

O: Minu arusaam on see, et seni kuni oleme selles tihedas inimkehas, võib-olla vajame seda egot, sest muidu oleks me juba sellest tihedusest välja arenenud.

E: Me juba arenemegi sellest välja. Ego on juba olnud tuhandeid aastaid. Ja nagu sa ütlesid, et nii on olnud juba tuhandeid aastaid. See tähendabki seda, et egol on oma koht inimkonna arengus. Ma ei ütle, et seda ei oleks pidanud juhtuma. Egol on oma koht. Sellel oli võime mõelda, areneda üha rohkem ja rohkem, et me saaksime lõpuks ennast identifitseerida mõtlemisega, et me kaotasime sügavama ühenduse eluga, mida kirjeldatakse vana testamendi alguses paradiisina.

Usun, et me oleme nüüd evolutsioonilise piiri peal, kus paljud inimesed, rohkematel inimestel kui kunagi varem on võimalus välja kasvada egost ja minna kaugemale oma alateadvusest.

O: Ütled, et meil on ees väga karm valik, kas areneda või surra.

E: Jah. See on aeg, kus teadvuse evolutsioon ja inimkonna ärkamine ei ole enam luksus, sest nüüd oleme ajas, kus egot võimendatakse. Egot võimendab pidevalt tehnoloogia. See, mida me teeme endale, teistele inimestele ja planeedile. See muutub üha hullemaks ja laastavamaks.

O: Jah. Ma rääkisin eile Elie Wieseliga ja ta ütles, et seda hakatakse nimetama haigeks sajandiks. Meie võime teha kõige kurjemaid ja haigemaid asju üksteisele.

E: Jah, kui vaadata 20. sajandit siis see oli kohutav. Kõige jubedamad kannatused, mida inimene teisele inimesele on põhjustanud.

O: Tundub, et me pole sellest õppinud. Me ei ole õppinud oma vigadest. Tundub, et asi on pigem hullemaks läinud.

E: Jah, sul on õigus.

O: Tänu arenevale tehnoloogiale, suurtematele pommidele, relvadele…. laskemoon, mis lubab tappa üha kaugemalt.

E: Minu käest küsitakse vahest, kas asjad lähevad paremaks või hullemaks? Minu vastus on, et asjad lähevad nii paremaks kui ka halvemaks. Mis tähendab, et hetkel on olemas kaks voogu. Üks on vana voog. Vana teadvus, valgustamata, ärkamata, egoistlik teadvus, mis jätkub veel endiselt.

O: Seda näeb korduvalt kodus uudiseid vaadates.

E: Jah, see ongi meie vana teadvus. Mis on endiselt sama või isegi hullem kui varem. Fakt, et me kordame kõiki halbu asju, mis praegu maailmas toimub. See on üks voog. Teine voog on aga meie hetkel siin istudes ja rääkides. Sest see tähistab, et oleme osa, ei taha küll öelda, et oleme erilised, aga see, et sellest üldse räägime ja paljud inimesed kuulavad seda saadet ja see on neile tähendusrikas, see tähendab, et on olemas teine voog ja see voog on inimkonna ärkamise oma. Mõlemad on sellel hetkel planeedil olemas.

O: Otsustades areneda, sina ja mina siin istumas ja kõiki teisi, kes seda vestlust kuulevad, kui teema tabab närvi, või tekib selline ahhaa moment… või neile tundub vestlus lihtsalt huvitav ja paneb elule teise nurga alt vaatama. Seda tehes, kas me loome sellega uue maailma?

E: Esimese asjana kerkib esile meis uus teadvus. Mitte, et peame nüüd tegutsema ja uue maa looma, sest see oleks enneaegne. Inimesed on proovinud mitu korda luua uut ühiskonda või utoopiat ja see on alati läbi kukkunud.

Näiteks kommunism. Algas hea ideena aga vaata kuhu see välja arenes. Kommunismi nimel suri miljoneid inimesi.

Esiteks on tähtis olla avatud teadvuse arenemisele, mis toimubki praegu. Teadvuse arengust tuleb välja sisuliselt see, et me ei identifitseeri enam ennast mõtlemisega. Saame aru, et meie sees on olemas dimensioon, kus ma olen teadlik. Ma olen hetkes, ma olen ärkvel, ma olen valvas, aga ma olen lihtsalt ruumist teadlik, see on praegu. Ma nimetan seda praeguseks. See võib ka olla teadlikkus, tingimatu alateadlikkus.

O: Rahulikkus.

E: Ja see tärkab paljudes inimestes. Kui see tärkab ja järk-järgult asendab mõtlemisega identifitseerimise. Ja asendab sõltuvuse elada ainult mõtlemise najal. Selles teadlikus rahulikkuses on tegelikult palju kõrgem intelligentsus töös.

O: Mulle meeldib, kuidas sa seda ütled. Las loodus õpetab meile rahulikkust. Kui tahad mõista rahulikkust, siis mine vaata või seisa puu kõrval.

E: Jah see on suureks abiks. Lihtsalt vaadates taime või puud ja lihtsalt olla. Lihtsalt vaata seda, ole seal teadlikult kohal, mis tajub lille, puud, taime ja looma. Loodus on väga hea abi, et saada ühendust rahulikkusega. Inimeste loodud asjad tekitavad rohkem mõtlemist kuna need on mõeldes tehtud. Seega minge loodusesse ja lõpuks on oluline, et sa suudaksid rahulikkust säilitada ka linnas viibides.

Mina ise elan hetkel New Yorgis ja ma naudin jalutuskäike müra täis tänavatel, kus kõik inimesed ringi tormavad. Tundes tagataustal sügavat rahulikkust. Tegelikult suudan isegi nautida kõike seda ringi liikumist. On imeline olla selle sees rahulikkus ja mitte segada ennast mingisse tegevusse.

O: Nagu oleks maailmas aga mitte osa sellest.

E: Täpselt nii see ongi.

O: Räägi meile, kuidas me saaksime olla rohkem nagu sina. Kuidas vabaneda ego domineerimisest. Tean, et see on elukestev protsess, kuid just need, kes kuulavad nüüd, kes hakkavad lugema raamatut “Uus maa” ja “Siin ja praegu”. Inspiratsiooni saades tahavad ennast muuta ja küsivad, mida saaksin ma teha kohe täna, et vabaneda ego domineerimisest.

E: Ego ei saa ellu jääda rahulikkuses. Oluline ongi just seda mõista. See tähendab, et kutsu oma ellu rahulikkus. See ei tähenda, et vaikus on midagi, mida sa saad väljastpoolt, või kuidagi endale lood. Mõista tuleb seda, et kõigil on mõtlemise voo all olemas rahulikkus.

O: Seega ei pea minema Hawaii mägedesse istuma.

E: Ei. Sa ei pea selle loomiseks midagi tegema, sest see on juba olemas. Ja kui sa vaatad sügavale enda sisse, siis näed kust tuleb minu arusaam endast. Kõigil on sügavam arusaam enda olemusest. Kust see arusaam pärit on. Kui seda lähemalt vaadata, siis saame aru, et see on seotud rahulikkusega. Sellepärast ma ütlengi oma raamatus  “Rahulikkus räägib”, et: „Te pole kunagi rohkem sina ise, kui te olete rahulikult.“ Seega kutsuge rahulikkus enda ellu. Seda saab juba tehes mõned teadlikud hingetõmbed. Tehes seda mitu korda päevas. Jälgige kuidas õhk tuleb ja väljub teie kehast.

Teine võimalus leida rahulikkus oma elus on tunda oma keha elukust seestpoolt. Nimetan seda sisemiseks kehaks. See võtab koheselt ära mõtlemise võime. Enamus, mis on täielikult kasutu.

Tuua mõte kehasse ja tunda, kas mu kätes on elu? Tunned seda. Väga õrnalt, kuid see on seal. Kas mu jalgades, kätes on elu? Ja siis sa tunned, et elavus võtab kogu su keha üle. Seda võib kasutada ankruna, et tunda ennast olevikus. Isegi kui osa sinu tähelepanust jääb sisekehasse.

Ka praegu kui inimesed seda kuulavad, võivad nad seda harjutada ja nad näevad, et isegi kui nende tähelepanu on sõnadel, mida meie räägime ja nemad kuulavad. See ei pea võtma kogu tähelepanu, nad võivad isegi osa tähelepanust istudes, seistes ja kuulates suunata oma sisekehasse ja tunda iga raku elavust. See on suurepärane ankur rahulikkuses ja olevikus püsimise jaoks. See ei tähenda, et sa pead keerama selja tervele välismaailmale. See toob pigem tasakaalu rahulikkuse ja päriselu tegemiste vahel.

O: See on nagu leida ruum kahe vahel. Kui lugesin esimest korda raamatut “Siin ja praegu” ja sa kirjutasid, et see on ala kahe vahel. Teadlikkus sellest, mis on lehel ja ala selle teadlikkuse vahel.

E: Kui rääkida veel nende kahe ala vahepealsest. Mõnikord peame aru saama, kuna lõppeb mõte meie peas ja kahe mõtte vahepeal on lühike hetk vaikust. Sellest aru saades, et vahepeal ei toimu mõtlemist. Siis muutub see vahe veidi pikemaks ja me saame natuke rohkem rahulikkust nautida.

O: Kui see läheb nii pikaks, et hakkad sellele mõtlema siis sa kaotad selle koheselt.

E: Kaotad selle kohe kui hakkad mõtlema, et sa ei mõtle. Sest siis sa juba mõtled jälle.

O: Kas pregusel hetkel on kedagi maailmas, kes on egost vabanenud? Esiteks, kas sina oled oma egost vaba?

E: Mina ei identifitseeri ennast enam mõtlemisega, seega olen egost vabanenud. Praegu on väga palju inimesi, kes seda protsessi läbivad. Nad pole küll 100% sellest vaba aga järk-järgult läbides seda protsessi, nad vabanevad kompulsiivsest mõtlemisest. Saan kirju ja e-kirju iga päev, üle kogu maailma inimestelt, kes räägivad, et nende elu on muutunud juba ainuüksi raamatu lugemisest. Kuidas nad on vabanenud mõtlemisega identifitseerimisest.

Nad ei ole veel täielikult vabad, seega langevad nad vahest ego valdusesse tagasi. Mõnikord  langevad nad tagasi obsessiv – kompulsiiv ja sõltuvasse mõtlemisse, sest paljudele inimestele on mõtlemine sõltuvust tekitav. Siis nad aga jälle ärkavad. Seega on see protsess, mida paljud inimesed läbivad. Ma ei saa küll täpselt öelda paljud seda läbivad, aga arvan, et läänemaailmas umbes kümme protsenti täiskasvanud elanikkonnast on juba selle alguses või natuke isegi kaugemal.

O: Mulle meeldib ka see kui mainid raamatus kuidas…. raamatu alatooniks on elu eesmärgi avastamine. On palju inimesi, kes avastavad, et see kui spirituaalne sa oled, ei oma mingit tähtsust sellega, mida sa usud vaid sellega, mis tasemel on sinu teadlikkus.

E: Jällegi on rahulikkus see, mis on spirituaalne dimensioon. Mõte iseenesest ei ole spirituaalne. Mõte võib olla vahepeal abiks sind suunama.

O: Ka usk ei ole spirituaalne.

E: Ei, ka usk ei ole spirituaalne. Mõni usk võib olla samuti abiks suunamisel. Isegi kui ütleme, et leia rahulikkus endas. See on endiselt mõte, aga see suunab, millegile enamale kui mõttele ise.

O: Mulle meeldib, kui ütled raamatu lõpus, et uue maa aluseks on uus taevas. Ärganud teadvus. Mida ütles Jeesus oma järglastele? Seda, et taevas on teie kõigi seas.

E: Jah suurepärane asi, mida Jeesus ütles. Taevas ei tule asjadega, mida saab vaadata. Sa ei saa öelda, vaadake seal see on või vaadake siin see on, sest see on olnud alati meie sees. Rahulikkus meie sees.

O: Suudad sa uskuda, et juba jälle oleme aja täis rääkinud. Need, keda mõjutas kuuldud jutt või olete sellest lugenud aastate jooksul. Teil on võimalus esitada küsimus meie saates Eckhart Tollele. Meie kuulajad saavad nüüd rääkida Eckhartiga ja see saab olema väga põnev.
Aitäh

E:  Aitäh

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.